Odyseja 2011

Prezentujemy tutaj publikację, którą przygotowaliśmy podsumowując projekt „Odyseja 2011″.
„Odyseja 2011” to projekt zbudowany wokół motywów z Odysei Homera, zrealizowany w 2011 roku przez Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.”, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizacja projektu objęła prezentację widowiska narracyjnego „Mediterraneo”, które stanowiło wstęp do warsztatów  twórczych z młodzieżą z liceów ogólnokształcących z Warszawy (LO im. Juliusza Słowackiego), Lublina (Liceum Śródziemnomorskie im. Świętego Dominika) i Olsztyna (LO im. Adama Mickiewicza). Kulminacją i podsumowaniem projektu było widowisko współtworzone przez uczestników warsztatów zaprezentowane podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie (17 listopada 2011, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego).

Warsztaty artystyczne z młodzieżą liceów w Warszawie, Lublinie i Olsztynie były prowadzone w trzech grupach tematycznych.
– Warsztat muzyczno-teatralny „Rytm w Odysei” prowadzony przez Łukasza Szypkowskiego.
– Warsztat opowiadania „Miejska Odyseja” prowadzony przez Jarka Kaczmarka.
– Warsztat opowiadania  „Opowieści o przodkach” prowadzony przez Beatę Frankowską.

Widowisko narracyjne „Mediterraneo” zaprezentowaliśmy w liceach w Warszawie, Lublinie i Olsztynie. Punktem wyjścia przy tworzeniu jego scenariusza był spektakl pod tym samym tytułem, przygotowany na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie w 2010 roku, w którym podjęliśmy, nie do końca nas satysfakcjonującą, próbę opowiadania oryginalnego tekstu Odysei. Tym razem zmieniliśmy strategię – ten wielki epos europejskiej kultury potraktowaliśmy jako uniwersalną opowieść, która nieustannie odnawia się w doświadczeniu zderzenia jednostki z historią, stając się ramą, w którą mogą się wpisywać współczesne opowieści o poszukiwaniu tożsamości (społecznej, zawodowej, duchowej), pamięci i zapomnieniu, doświadczeniu śmierci i poszukiwaniu sensu życia.
Takie podejście pozwoliło nam wpisać w opowieść ramową – sytuację uczty na dworze króla Alkinoosa, podczas której ukrywający swoją tożsamość Odyseusz opowiadał swoje przygody – inne historie w dialogu z motywami epopei. Gra z własną tożsamością Odysa stała się pretekstem do przywołania słynnej średniowiecznej historii sądowniczej o Marcinie Guerre; postać Penelopy znalazła swoje odbicie w bohaterce perskiego opowiadania ze zbioru Kolacja cyprysu i ognia, o losach kobiety w świecie Orientu; zejście Odysa do krainy zmarłych otworzyło osobistą opowieść Beaty Frankowskiej o jej przodkach.

Publikacja do pobrania: Odyseja 2011 publ

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: